Zabawy

Dużo ruchu i wyobraźni!

Dzieci w tym wieku bardzo intensywnie rozwijają się fizycznie oraz umysłowo. Mają niespożyte pokłady energii oraz nieograniczoną wyobraźnię, dlatego zabawy wykorzystujące te dwa aspekty są dla czterolatków bardzo atrakcyjne.

Jedną z najpopularniejszych zabaw łączących ruch i wyobraźnię jest „Lawa”. Chyba każdy z nas bawił się kiedyś w tę zabawę. I nieważne czy w domu czy na podwórku. Chodzi o to, że podłoga jest pokryta lawą, której nie można dotknąć – trzeba więc chodzić po meblach, aby przedostać się w inne miejsce. Tę zabawę można uatrakcyjnić dodając różne zadania bądź wyzwania. Na przykład: dziecko musi przejść z jednego miejsca w drugie, aby uratować przed lawą ulubionego misia, a następnie przetransportować go w bezpieczne miejsce.

Idealną zabawą z ruchem i wyobraźnią są „Podchody”. Można w nie się bawić zarówno w domu, jak i na podwórku. Rodzic powinien najpierw przygotować przygodę składającą się z zadań i wskazówek poukrywanych w różnych miejscach. Następnie należy wymyślić wprowadzenie do zabawy. Przykład: znajdujemy się w dżungli i musimy odnaleźć wszystkie zabawki, które wcześniej wypadły z samolotu i rozsypały się w różnych miejscach lasu deszczowego. Do zabawy można dodać zwierzęta, których należy unikać (np. węże, tygrysy, pająki). Instrukcje i zadania, które znajdować będzie dziecko powinny być proste i zrozumiałe, natomiast rodzić powinien występować w roli przewodnika.