Rozwój

Jak wspierać rozwój dziecka od pierwszych miesięcy jego życia?

   Dziecko to największy skarb dla rodziców i dlatego starają się oni zapewnić mu wszystko,co najlepsze do szczęśliwego i harmonijnego rozwoju. Od momentu jego narodzin,cały dotychczasowy świat wartości rodziców ulega diametralnej zmianie,podporządkowując się nowemu, maleńkiemu człowiekowi.

Wspieranie rozwoju od pierwszych dni życia maleństwa

  Każdy odpowiedzialny rodzic wie, jak ważne jest stymulowanie rozwoju dziecka już od wczesnych miesięcy jego życia. Już w drugim miesiącu życia maluszek reaguje na głos mamy i zaczyna wodzić za nią wzrokiem, a w kolejnych uśmiecha się i zaczyna wyciągać rączki w kierunku kolorowych zabawek zawieszonych nad jego łóżeczkiem. Rozwój dziecka do pierwszego roku życia jest bardzo dynamiczny i należy dostarczać maluchowi wielu bodźców, by dziecko rozwijało się harmonijnie i zgodnie z normami.

Poznawanie świata wraz z dzieckiem

  Poświęcanie czasu dziecku, nawet temu maleńkiemu, który większość dnia przesypia jest bardzo ważne i potrzebne, bowiem,dziecko potrzebuje stymulacji i nowych bodźców, by jego rozwój był harmonijny. Mówienie do maluszka, pokazywanie mu otoczenia, głaskanie i wykonywanie wszelkiego rodzaju masaży, nie tylko buduje więź z dzieckiem, ale doskonale wpływa na jego rozwój. Wraz z kolejnymi miesiącami życia, zaleca się wprowadzanie kolorowych zabawek o różnorodnej fakturze, dzięki której doskonale stymulują układ dotykowy dziecka. Pozwólmy naszym pociechom na samodzielne zjedzenie posiłku, nawet jeśli kuchnia i bobas będą ubrudzone do granic możliwości. Tylko w ten sposób dziecko nabierze cennego doświadczenia i nauczy się koordynacji wzrokowo-ruchowej, niezbędnej na dalszych etapach jego rozwoju.

  Mądre wspieranie rozwoju dziecka powinno rozpocząć się się już od pierwszych miesięcy jego życia. Wtedy ten rozwój przebiega najintensywniej i najszybciej. Dlatego mądrzy rodzice dokładają wszelkich starań, by ich maleńkie bobasy były właściwie stymulowane, a dostarczenie im wielu bodźców sprawi, że staną się później ciekawymi świata kilkulatkami.